7 rodzajów sprzętu używanego w laboratorium medycznym

W laboratoriach medycznych nie brakuje wysoce innowacyjnego i zaawansowanego sprzętu. Specyfika używanego sprzętu medycznego zależy od rodzaju eksperymentów przeprowadzanych w laboratorium.

Laboratoria medyczne znajdują się w wielu różnych miejscach, takich jak szkoły, szpitale, ośrodki badawcze i instytucje rządowe. Można w nich znaleźć dowolną liczbę narzędzi i urządzeń.  

Poniżej wymieniono siedem najważniejszych elementów lub typów sprzętu używanego przez specjalistów w laboratoriach medycznych.

1) Wagi handlowe

Naukowcy używają wag do przeprowadzania różnych pomiarów, takich jak ciężar chemiczny, masa chemiczna i ciężar fizyczny człowieka.   

Nie można polegać na zwykłych wagach znajdujących się w domach towarowych, ponieważ są one bardzo niedokładne.

Zamiast tego polegają na wagi handlowe takie jak wagi o wysokiej precyzji, aby przeprowadzać jak najdokładniejsze pomiary.

Wagi o wysokiej precyzji są przeznaczone do zastosowań medycznych i laboratoryjnych i mogą ważyć od 0,01 miligrama do 250 ton.

Występują one w wielu postaciach, w tym jako wagi kalkulacyjne, wagi do pomiaru składu ciała, wagi liczące, wagi dźwigowe i wagi zegarowe.

2) Chłodziarka medyczna

Specjaliści laboratoryjni używają chłodziarek medycznych do przechowywania szczepionek i leków zawierających żywe organizmy.

Szczepionki psują się, jeśli nie są konsekwentnie chłodzone. W rezultacie ich właściwości ratujące życie nie będą już zachowane.

Chłodziarki medyczne są znacznie bardziej zaawansowane niż zwykłe lodówki. Posiadają one oddzielne komory na różne próbki i szczepionki.

Można ustawić określoną temperaturę dla chłodziarki, która może być znacznie wyższa niż typowa temperatura w lodówce.  

3) Mikroskopy

Mikroskopy znajdują się w każdym laboratorium, zarówno w szkolnych pracowniach naukowych, jak i w profesjonalnych laboratoriach medycznych.

Różnica polega jednak na jakości mikroskopów. W laboratorium medycznym naukowcy używają mikroskopów do badania próbek komórek i wykrywania oznak choroby.

Nie da się zbadać komórek bez superpowiększenia mikroskopu. W ten sposób naukowcy mogą stwierdzić, czy eksperymentalne leki i terapie są skuteczne, czy nie.

4) Autoklawy

Autoklawy to kolejny klasyczny element wyposażenia laboratoriów medycznych. Zawierają komorę ciśnieniową do sterylizacji narzędzi naukowych, instrumentów, wyrobów szklanych i innych akcesoriów laboratoryjnych.

Celem sterylizacji jest usunięcie ze sprzętu wszystkich materiałów zakaźnych, aby uniknąć zakażenia.

Ponieważ naukowcy wielokrotnie używają tego samego sprzętu laboratoryjnego, musi on być sterylizowany po każdym użyciu.

5) Płyty grzewcze

W laboratorium medycznym naukowcy często podgrzewają gazy i substancje chemiczne. Nie używają oni jednak do tego celu tradycyjnych kuchenek.

Wykorzystują one specjalne źródła ciepła zwane płytami grzewczymi. Płyty grzejne mogą podgrzewać próbki lecznicze bez użycia otwartego płomienia.

Ponieważ niektóre gazy i substancje chemiczne mogą reagować agresywnie na otwarty ogień, płyty grzejne są bezpieczniejsze dla pracowników laboratoriów, ponieważ umożliwiają podgrzewanie próbek i zapobieganie wybuchom.

6) Środki ochrony indywidualnej (PPE)

Laboratoria medyczne są miejscami niebezpiecznymi. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy z niebezpieczeństwa związanego z laboratoriami, ponieważ przeprowadza się w nich eksperymenty z wykorzystaniem substancji chemicznych i gazów.

Co więcej, pracownicy laboratorium mogą przypadkowo zarazić się śmiertelną chorobą. Z tego powodu każdy, kto pracuje w laboratorium, musi nosić środki ochrony indywidualnej.

Wyposażenie to może obejmować unikalne fartuchy laboratoryjne, okulary ochronne, rękawice lateksowe, maski na twarz i inne rodzaje odzieży ochronnej, które są potrzebne.

Pracownicy laboratoriów wybierają środki ochrony indywidualnej w zależności od charakteru eksperymentów przeprowadzanych w ich laboratoriach.  

7) Parowniki

Czasami pracownik laboratorium lub naukowiec chce usunąć wodę lub określone rozpuszczalniki organiczne z substancji chemicznej.

Jedynym sposobem na wykonanie tego zadania jest zastosowanie parownika. Parowniki wykorzystują ciepło, ruch lub gaz do wyodrębnienia i usunięcia niepożądanych elementów z danej próbki laboratoryjnej.

W rezultacie otrzymujemy suchą próbkę bez wody i rozpuszczalników. Specjaliści laboratoryjni mogą korzystać z dowolnej liczby wyparek diagnostycznych, które specjalizują się w ekstrakcji wody i rozpuszczalników.