Co to jest fibromialgia?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak prosta, jak mogłoby się wydawać. Choć fibromialgia jest stosunkowo powszechną dolegliwością – oficjalnie zdiagnozowano ją u około 10 milionów osób w Stanach Zjednoczonych – to dla ekspertów z dziedziny zdrowia nadal pozostaje zagadką.

Po pierwsze, przyjrzyjmy się objawom

U osób cierpiących na fibromialgię występują obszary lub regiony bólu w całym ciele, zwykle w mięśniach, stawach i skórze. Ból w fibromialgii zazwyczaj obejmuje także specyficzne obszary wrażliwości, zwane „punktami spustowymi”. Sam ból ma zwykle postać stałego, tępego bólu.

Mgła mózgowa – zwana również „mgłą fibromialgiczną” – jest kolejnym częstym objawem. Fibromialgia może utrudniać skupienie uwagi. Innym częstym czynnikiem są problemy z pamięcią. Krótko mówiąc, może to powodować irytujący brak jasności umysłu.

Fibromialgia powoduje zmęczenie. W ciężkich przypadkach prowadzi do pewnego rodzaju wyczerpania całego ciała, które może sprawić, że nawet prozaiczne czynności i zadania wydają się być ogromnymi przedsięwzięciami.

Układ mięśniowo-szkieletowy również staje się sztywny, co utrudnia poruszanie się. Sztywność ta jest zwykle największa w godzinach porannych, ale stopniowo zmniejsza się w godzinach wieczornych. Sztywność koncentruje się również w miejscach bólu.

Inną cechą charakterystyczną fibromialgii jest brak spokojnego snu. Nie chodzi o to, że powoduje ona bezsenność, ale o to, że pełne 8 godzin snu może powodować uczucie niepokoju.

Jakie są zatem przyczyny?

Prawdopodobnie nie będziesz usatysfakcjonowany tą odpowiedzią, ale tak naprawdę lekarze nie wiedzą tego do końca. Istnieje jednak wiele czynników, które korelują z rozwojem fibromialgii.

Powtarzające się urazy

Stresujące wydarzenia (zarówno fizyczne, jak i emocjonalne)

Zaburzenia autoimmunologiczne takie jak reumatoidalne zapalenie stawów

Niemniej jednak nierzadko fibromialgia pojawia się jakby znikąd.

Im bardziej nauka zgłębia tę tajemniczą przypadłość, tym bardziej zaczyna koncentrować się na ośrodkowym układzie nerwowym – a konkretnie na tym, jak przetwarza on ból. Być może istnieją pewne czynniki genetyczne lub środowiskowe, które wpływają na sposób, w jaki niektórzy ludzie interpretują sygnały bólowe, powodując, że są one odbierane jako bardziej bolesne niż powinny.

Jak rozpoznaje się fibromialgię?

Fibromialgia jest zwykle diagnozowana poprzez wyeliminowanie innych możliwych przyczyn objawów; podstawowy proces eliminacji może spowodować, że lekarze będą mogli racjonalnie założyć, że żadna inna choroba poza fibromialgią nie może być za nią odpowiedzialna.

Z tego powodu ludzie często spotykają się z wieloma różnymi lekarzami i przechodzą różne badania diagnostyczne, zanim zostanie u nich zdiagnozowana fibromialgia.

Jak leczy się fibromialgię?

W leczeniu fibromialgii często łączy się leki i fizykoterapię. Nie istnieje jedna uniwersalna metoda leczenia, dlatego wielu specjalistów stosuje szereg różnych metod w zależności od stanu danej osoby. Leczenie to jest zwykle długotrwałe.

Niektóre rzeczy, które okazały się skuteczne, to m.in:

Środki przeciwbólowe – Mogą to być leki dostępne bez recepty, na receptę lub kombinacja obu.

Leki przeciwdepresyjne – Dwa leki przeciwdepresyjne, które wykazały stałe pozytywne wyniki.

Leki przeciwpadaczkowe – Wykazano, że gabapentyna i pregabalina zmniejszają niektóre dolegliwości bólowe związane z fibromialgią.

Fizykoterapia – Lekarze mogą pomóc w opracowaniu rutyny ćwiczeń poprawiających siłę, elastyczność i wytrzymałość.

Terapia zajęciowa – Celem jest poprawa lub dostosowanie stylu życia w taki sposób, aby lepiej odpowiadał on stanowi zdrowia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *