Co to jest grzybica?

Grzybica skóry, zwana także dermatofitozą, zakażeniem dermatofitami lub grzybicą, jest zakażeniem grzybiczym skóry.

„Ringworm” to błędne określenie, ponieważ infekcję wywołuje grzyb, a nie robak. Zmiany chorobowe wywołane przez tę infekcję przypominają robaka w kształcie pierścienia – stąd nazwa.

Termin „grzybica skóry” jest zwykle używany w odniesieniu do grzybicy ciała (tinea corporis), chociaż czasami może być stosowany do opisania zakażenia grzybicą w innych miejscach, np. grzybicą pachwin (tinea cruris).

Zakażenie grzybicą może dotyczyć zarówno ludzi, jak i zwierząt. Infekcja początkowo objawia się jako czerwone plamy na dotkniętych chorobą obszarach skóry, a następnie może rozprzestrzenić się na inne części ciała. Może zaatakować skórę głowy, stopy, paznokcie, pachwiny, brodę lub inne obszary.

Przyczyny powstawania grzybicy

Trzy różne rodzaje grzybów mogą powodować grzybicę: Trichophyton, Microsporumoraz Epidermophyton. Możliwe jest, że grzyby te mogą żyć przez dłuższy czas w glebie w postaci zarodników. Ludzie i zwierzęta mogą zachorować na grzybicę po bezpośrednim kontakcie z taką glebą.

Zakażenie może się również rozprzestrzeniać przez kontakt z zakażonymi zwierzętami lub ludźmi. Zakażenie jest powszechnie rozpowszechniane wśród dzieci oraz przez wspólne korzystanie z przedmiotów, w których znajduje się grzyb.

Różne rodzaje grzybów wywołują grzybicę. Lekarze nazywają grzybicę różnymi nazwami, w zależności od tego, gdzie występuje na ciele:

  • Grzybica skóry głowy (tinea capitis) często zaczyna się od pojedynczych łusek na skórze głowy, które przekształcają się w swędzące, łuszczące się płaty. Najczęściej występuje u dzieci.
  • Grzybica ciała (tinea corporis) często występuje w postaci plam o charakterystycznym kształcie okrągłego pierścienia.
  • Swędzenie po goleniu (tinea cruris) to grzybica skóry w okolicach pachwin, wewnętrznej strony ud i pośladków. Występuje najczęściej u mężczyzn i dorastających chłopców.
  • Stopa atlety (tinea pedis) to potoczna nazwa zakażenia grzybicą stóp. Często występuje u osób, które chodzą boso w miejscach publicznych, gdzie infekcja może się rozprzestrzeniać, takich jak szatnie, prysznice i baseny.

Czy grzybica jest zaraźliwa?

Na grzybicę może zachorować każdy. Jednak infekcja ta jest bardzo powszechna wśród dzieci i osób posiadających koty lub psy. Zarówno koty, jak i psy mogą zarazić się grzybicą, a następnie przenieść ją na ludzi, którzy ich dotykają.

Objawy, na które należy zwracać uwagę u zwierząt domowych, to m.in:

  • nieowłosione płaty skóry, które wydają się okrągłe
  • skorupiaste lub łuszczące się plamy
  • łaty, które mogą nie być całkowicie pozbawione włosów, ale mają kruche lub połamane włosy
  • nieprzezroczyste lub białawe obszary wokół pazurów

Jeśli podejrzewasz, że Twoje zwierzę ma grzybicę, zabierz je do lekarza weterynarii, aby je obejrzał.

Prawdopodobieństwo zachorowania na grzybicę skóry jest większe w przypadku kontaktu z grzybami, gdy skóra staje się miękka i mokra na skutek długotrwałego przebywania w wodzie (zmacerowana) lub w przypadku drobnych urazów lub otarć skóry. Korzystanie z publicznych pryszniców lub basenów również może narazić Cię na kontakt z grzybami zakaźnymi.

Jeśli często chodzisz boso, możesz zachorować na grzybicę stóp (stopę atlety). Osoby, które często dzielą się takimi przedmiotami jak szczotki do włosów lub nieumyte ubrania, również są bardziej narażone na rozwój tej infekcji.

Leczenie grzybicy

Lekarz może zalecić zarówno leki, jak i zmianę stylu życia w przypadku leczenie grzybicy.