Jak działa terapia z wykorzystaniem poradnictwa online?

Tło koncepcji

Poradnictwo internetowe nosi wiele nazw.

 • E-Terapia
 • E-Counseling
 • Cyberporadnictwo
 • Teleterapia

Podejście to stało się jednym z najnowszych osiągnięć w dziedzinie psychiatrycznej opieki zdrowotnej. Terapeuci (czasami nazywani doradcami) udzielają pacjentom porad i pomocy psychologicznej za pośrednictwem Internetu. Lekcje mają różne formy.

 • Wiadomości e-mail
 • Czaty i komunikatory internetowe
 • Wideokonferencje
 • Telefonia internetowa

Terapia internetowa odbywają się w czasie rzeczywistym, np. czaty i rozmowy telefoniczne. W innych przypadkach pacjenci mogą skorzystać z opóźnionej w czasie konfiguracji za pomocą wiadomości e-mail. Eksperci wyjaśniają, że poradnictwo online nie jest terapią psychologiczną. Nie zastępuje ona głównego nurtu terapii. Koncepcja ta jest bardziej zbliżona do life-coachingu.

Doradcy udzielają wskazówek osobom borykającym się z problemami zawodowymi, miłosnymi i życiowymi. Nie diagnozują i nie leczą zaburzeń psychicznych. Cyberterapia ma pewne ograniczenia. Mimo to technika ta (mimo braku badań klinicznych) okazuje się dla wielu osób ważnym źródłem informacji.

Jak to się zaczęło??

Idea komunikacji na odległość między trenerami a klientami nie jest niczym nowym. Austriak Sigmund Freud, ojciec psychoanalizy W rozmowach z pacjentami stosował metodę pisania listów. Już w latach 80. w Internecie pojawiły się podmioty zajmujące się samopomocą. Obecnie wiele placówek i stron internetowych zajmujących się E-Terapią dostarcza informacji na temat zdrowia psychicznego i psychologicznego. Wydarzenia te wzbudziły zainteresowanie społeczeństwa uzyskaniem takich usług za pomocą środków cyfrowych.

Korzyści dla konsumentów

Terapie internetowe oferują trzy podstawowe korzyści dla użytkowników.

 • Prywatność – pacjenci komunikują się z trenerami w swoich domach. Brak osobistej interakcji sprzyja anonimowości. Terapeuta nie widzi wyglądu danej osoby i odwrotnie.
 • Dostępność i wygoda – mniej tradycyjna metoda prowadzi do łatwiejszej dostępności. Sesje stają się łatwiejsze do przeprowadzenia bez konieczności pokonywania odległości, poświęcania większej ilości czasu i problemów komunikacyjnych. Wszystko, czego potrzebuje pacjent, to komputer wraz ze stabilnym połączeniem z Internetem. Z tego medium korzystają osoby o napiętym grafiku.
 • Wybór – pacjenci mają więcej możliwości wyboru. Wybór nie jest ograniczony do kilku miejsc. Poradnictwo internetowe jest idealne dla osób poszukujących życiowych wskazówek. Jednak osoby z poważniejszymi problemami, takimi jak traumatyczne przeżycia i porady dotyczące nadużywania substancji lub alkoholu, wymagają indywidualnej opieki.
 • Niższe koszty – klienci mogą oczekiwać, że zapłacą co najmniej połowę kosztów rzeczywistych konsultacji.

Jest pewien haczyk. Wielu z tych usługodawców nie posiada licencji. Pełnią raczej rolę doradców. Dlatego użytkownicy muszą zachować dyskrecję.

Nabieramy rozpędu

Praktyka ta stopniowo nabiera rozpędu. Według doniesień, rządowe organy regulacyjne rozważają bardziej rygorystyczny nadzór nad e-terapią.

Dlatego doradcy pracujący w Internecie muszą starać się poznać międzynarodowe przepisy i parametry. Muszą przestrzegać zasad dotyczących ochrony danych pacjentów. Przy zabezpieczaniu informacji należy stosować określone środki ostrożności.

 • Stosowanie haseł w celu zapewnienia dodatkowej ochrony
 • Solidny program zapory sieciowej
 • Oprogramowanie do szyfrowania dokumentów

Wkład technologii

Artykuł został dostarczony przez E-Terapia – Strona poświęcona poradnictwu i terapii online.

Dla terapeutów i pacjentów jest to wygodniejsze i mniej stresujące, jeśli chodzi o rozwiązywanie skomplikowanych pytań lub problemów online. Nie ma żadnych zahamowań. Technologia przyczynia się do sukcesu tego rodzaju poradnictwa. Cieszy fakt, że coraz więcej naukowców interesuje się badaniem tego zjawiska w opiece psychologicznej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *