Jak radzić sobie z pandemią COVID-19?

Mimo że wirus COVID-19 jest z nami już od prawie sześciu miesięcy, nie ustają obawy i niepokój, że może on osiągnąć jeszcze wyższy, rekordowy poziom liczby przypadków na całym świecie. Chociaż początkowa histeria i panika ucichły w miarę jak przeżywaliśmy zamknięcie, izolację, a teraz ograniczoną wolność, trudno się dziwić, że większość społeczeństwa czuje się niespokojna i bardzo niepewna. Przedstawiliśmy kilka uspokajających rad i wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z pandemią COVID-19, gdy lato dobiegnie końca i nadejdą chłodniejsze miesiące jesieni i zimy.

Rozpoznawanie objawów COVID-19

COVID-19 jest chorobą zakaźną, w przypadku której większość osób, które uległy zakażeniu, cierpi z powodu łagodnych lub umiarkowanych problemów z oddychaniem. Choroba może być jednak śmiertelna dla osób starszych lub podatnych na zakażenie, cierpiących na schorzenia podstawowe, takie jak astma, choroby układu krążenia, cukrzyca i nowotwory. Jeśli ta grupa ludności zachoruje na COVID-19, będzie potrzebowała interwencji medycznej, aby pomóc płucom uporać się z efektami choroby. 

Prawdopodobnie najlepszym sposobem na przygotowanie się do walki z pandemią, zwłaszcza w sezonie grypowym, jest poznanie różnic między objawami zakażenia wirusem COVID-19 a zwykłą grypą lub przeziębieniem. Ta strona COVID-19 a grypa W artykule przedstawiono najbardziej oczywiste sposoby, w jakie te dwie choroby różnią się od siebie, oraz jak można dostrzec te różnice.

Radzenie sobie z COVID-19

COVID-19 rozprzestrzenia się przez kropelki śliny lub wydzieliny z nosa lub ust, gdy zakażona osoba oddycha, kicha lub kaszle bez zakrycia nosa lub ust. Dlatego tak ważne jest noszenie maseczki na twarzy w miejscach publicznych – nie po to, aby chronić siebie, ale także innych ludzi, którzy nie zdają sobie sprawy, że zostali zarażeni. Nie należy wchodzić do miejsc publicznych ani kontaktować się z osobami spoza gospodarstwa domowego, jeśli jest się zarażonym lub podejrzewa się, że jest się zarażonym, ponieważ występują u nas objawy choroby, takie jak gorączka lub suchy kaszel.

Możesz również chronić siebie i innych poprzez mycie rąk regularnie, używając mydła i żelu do rąk na bazie alkoholu, a także unikając dotykania twarzy. W miarę możliwości należy zachować dystans jednego metra i unikać spotkań towarzyskich, aby przestrzegać zasad dystansu społecznego. W ten sposób można nie tylko uniknąć zakażenia, ale także przyczynić się do powstrzymania rozprzestrzeniania się wirusa COVID-19.

Dbanie o dobre samopoczucie psychiczne

Dystans społeczny może mieć negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne jeśli nie utrzymujesz kontaktów towarzyskich lub nie widujesz się regularnie z rodziną. Szczególnie ważne jest, aby w tym czasie utrzymywać kontakt za pośrednictwem wiadomości i wideorozmów, nie tylko po to, by zaspokoić swoje potrzeby towarzyskie, ale także po to, by troszczyć się o innych. W tym trudnym okresie najważniejsze jest stawianie siebie ponad wszystko i nie bój się prosić o pomoc.

COVID-19 jest i będzie częścią naszego życia w dającej się przewidzieć przyszłości, dlatego tak ważne jest, abyś jak najlepiej przygotował się do pandemii, stosując się do poniższych rad i szukając pomocy medycznej w razie potrzeby.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *