Pomysły na przekwalifikowanie się do pracy w służbie zdrowia
Niedawna pandemia dała wielu z nas okazję do zastanowienia się nad swoim życiem, sposobem spędzania czasu i karierą zawodową. Być może bardziej podobało Ci się przebywanie z rodziną w domu, myślałeś o założeniu własnej firmy lub zdecydowałeś się na wolniejsze tempo życia. Być może, podobnie jak wiele osób, zainspirowało Cię to do rozpoczęcia kariery w służbie zdrowia, aby znaleźć więcej satysfakcji i spełnienia w swojej pracy.
Jeśli o tym myślisz, istnieje wiele sposobów, aby to osiągnąć. Zapewne ucieszy Cię wiadomość, że nie wszystkie wymagają powrotu na czteroletnie studia! W sektorze opieki zdrowotnej można się przekwalifikować na wiele różnych stanowisk, które nie wymagają zbyt dużego zaangażowania czasowego ani finansowego. Na wiele z nich jest też duże zapotrzebowanie, co oznacza, że można zyskać większe bezpieczeństwo zatrudnienia i dobre wynagrodzenie.
Oto kilka pomysłów, które pomogą Ci zacząć.
Zarejestrowana pielęgniarka
Jednym z najbardziej satysfakcjonujących zawodów dla osób, które lubią pomagać innym, jest zawód pielęgniarki. Możesz pracować w różnych miejscach, takich jak szpitale, kliniki, szkoły i domy opieki, z pacjentami w różnym wieku i z różnych środowisk. Rola ta obejmuje równie zróżnicowane zadania, od przeprowadzania badań pacjentów i zbierania wywiadów medycznych po podawanie leków i udzielanie porad zdrowotnych. Stanowisko to jest obecnie bardzo poszukiwane w całych Stanach Zjednoczonych, oferując stabilność zatrudnienia, dobre wynagrodzenie i duże możliwości rozwoju.
Jedną z popularnych dróg do pielęgniarstwa jest podjęcie studiów licencjackich lub magisterskich w tej dziedzinie. Jeśli jednak posiadasz już tytuł licencjata z innego przedmiotu, istnieją wiele przyspieszonych programów BSN które umożliwiają przekwalifikowanie się w ciągu zaledwie roku. Niektóre z nich mogą być realizowane jako połączenie nauki online i staży osobistych, co zapewnia elastyczność tym, którzy mają inne zobowiązania.
Asystent lekarza
Asystent lekarza (PA) pełni wiele z tych samych funkcji, co lekarz, a nawet może pełnić rolę lekarza pierwszego kontaktu. Asystent może zbierać wywiady lekarskie, przepisywać leki, przeprowadzać badania fizykalne pacjentów, asystować przy operacjach, udzielać pomocy medycznej, edukować pacjentów, zlecać badania i diagnozować problemy medyczne. Jako PA będziesz współpracować z lekarzami, chirurgami i innymi pracownikami opieki zdrowotnej w celu leczenia pacjentów. Jest to zróżnicowana i urozmaicona rola, z przewidywanym dużym wzrostem zatrudnienia i dobrym wynagrodzeniem.
Uzyskanie tytułu asystenta lekarza wymaga ukończenia dwuletnich studiów magisterskich, co sprawia, że jest to szczególnie atrakcyjne dla osób już pracujących w branży medycznej, które chcą rozwijać swoją karierę. Możliwe jest jednak przekwalifikowanie się z innej dziedziny, jeżeli zdobędziesz doświadczenie przed złożeniem wniosku o przyjęcie na studia magisterskie.
Administrator usług zdrowotnych
Osoby, które chciałyby pracować w służbie zdrowia, ale nie mają kwalifikacji medycznych, mogą zastanowić się, jakie inne umiejętności mogłyby wnieść do tej pracy. Jako administrator usług zdrowotnych lub administrator szpitala będziesz pomagać w zarządzaniu operacjami biznesowymi placówki opieki zdrowotnej. Obejmuje to takie zadania, jak nadzorowanie harmonogramów pracy personelu, prowadzenie elektronicznej dokumentacji medycznej i rozliczeń, a także dbanie o to, aby placówka działała w ramach budżetu oraz w sposób bezpieczny i efektywny. Pracownik musi być na bieżąco z wszelkimi nowinkami technologicznymi oraz zmianami w prawie.
Zazwyczaj wymagany jest tytuł licencjata w dziedzinie takiej jak administracja zdrowotna, zarządzanie zdrowiem, administracja biznesowa lub innej pokrewnej – lub nawet tytuł magistra. Kandydaci muszą być dobrze zorganizowani, posiadać zdolności przywódcze i posiadać doskonałe umiejętności podejmowania decyzji, komunikacji, negocjacji i rozwiązywania problemów.
Terapeuta zajęciowy
Terapeuci zajęciowi i ich asystenci pracować z pacjentami, pomagając im w rozwijaniu lub odzyskiwaniu zdolności do wykonywania codziennych zadań. Pacjent może pracować z osobami, które utraciły te umiejętności w wyniku choroby, urazu lub traumy. Na przykład możesz pomagać pacjentom po udarze mózgu, osobom cierpiącym na takie choroby, jak choroba Parkinsona, dzieciom z zaburzeniami rozwoju lub osobom, które doznały urazów mózgu. Po dokonaniu oceny pacjentów będziesz z nimi współpracować, aby osiągnąć ich cele. Może to mieć miejsce w szpitalu, ośrodku rehabilitacyjnym, a nawet w domu pacjenta.
Większość terapeutów zajęciowych posiada tytuł magistra w dziedzinie terapii zajęciowej, ale aby zostać asystentem, wystarczy ukończyć akredytowany program studiów. Trwa to zazwyczaj dwa lata i obejmuje zarówno kursy, jak i praktyczne doświadczenia. Po ukończeniu programu należy przystąpić do egzaminu, aby uzyskać licencję.
Technolog
W służbie zdrowia można znaleźć wiele różnych zawodów związanych z pracą technologa. Na przykład technolog radiologiczny odpowiada za przeprowadzanie diagnostyki obrazowej, takiej jak prześwietlenia rentgenowskie, tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Pomaga to lekarzom w ustaleniu najlepszego sposobu leczenia pacjenta.
Można też rozważyć podjęcie pracy jako technolog chirurgiczny. Polega to na zaopatrywaniu sal operacyjnych w niezbędny sprzęt i materiały, sterylizacji pomieszczeń i narzędzi oraz asystowaniu chirurgom podczas zabiegów. W tym celu należy uzyskać akredytowany dyplom, świadectwo lub stopień naukowy w zakresie technologii chirurgicznej; niektóre z tych kierunków można ukończyć w ciągu zaledwie kilku miesięcy.
Inną opcją jest praca jako technolog medycyny nuklearnej. Specjalizuje się on w przygotowywaniu i podawaniu pacjentom leków radioaktywnych w ramach diagnostyki obrazowej lub w celach terapeutycznych. Pomaga to lekarzom w diagnozowaniu i leczeniu ludzi. Również w tym przypadku najczęstszą drogą do pracy na tym stanowisku jest posiadanie akredytowanego dyplomu ukończenia studiów wyższych. W zależności od stanu, przed podjęciem pracy konieczne może być także uzyskanie licencji.
Mamy nadzieję, że ta lista dostarczyła Ci inspiracji do podjęcia pracy w zawodzie, w którym chciałbyś się przekwalifikować. Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie nowej kariery, zwłaszcza gdy jest ona tak ważna i satysfakcjonująca, jak te wymienione powyżej.