Ważne pytania, które należy zadać przy wyborze dostawcy usług opieki hospicyjnej
Opieka hospicyjna to zestaw usług, których wszyscy będziemy kiedyś potrzebować, jeśli nie dla siebie samych, to dla naszych rodziców lub innych członków rodziny. Śmierć nie jest wyborem dla żadnego człowieka, ale mamy możliwość wyboru usług, z których będziemy korzystać, gdy jej koniec jest bliski. Nie ma wątpliwości, że hospicjum jest jednym z najlepszych rozwiązań w ostatnich miesiącach życia, ponieważ zapewnia wiele korzyści nie tylko osobom umierającym, ale także tym, którzy po nich pozostaną. Należy jednak pamiętać, że opieka hospicyjna nie jest przeznaczona wyłącznie dla osób umierających. Hospicjum zostało zaprojektowane w taki sposób, aby świadczyć liczne usługi, które mogą pomóc zarówno seniorom, jak i ich opiekunom.
Faktem jest jednak, że nie wszyscy opiekunowie hospicyjni są sobie równi. Niektórzy z nich oferują wspaniałą opiekę, ale są też tacy, którzy mogą powodować negatywne doświadczenia. Jak znaleźć najodpowiedniejszą opiekę hospicyjną dla swoich bliskich? Można zadać kilka pytań, które pomogą zorientować się, jakiej jakości opieki można się spodziewać. Poniżej przedstawiamy niektóre z tych pytań:
- Jak długo działa hospicjum?
Pierwszym i najbardziej oczywistym pytaniem, od którego należy zacząć, jest doświadczenie podmiotu świadczącego opiekę hospicyjną. Od jak dawna działa? Im dłużej działa, tym większej stabilności można się spodziewać, ponieważ będzie wiedział, czego się oczekuje i co należy zrobić.
- Czy posiada certyfikat Medicare?
Jeśli pacjent, który ma być objęty opieką hospicyjną, jest beneficjentem Medicare, należy upewnić się, że wybrany przez nas świadczeniodawca posiada certyfikat Medicare, ponieważ tylko w takim przypadku możliwe będzie uzyskanie zwrotu kosztów.
- Co inni ludzie mówią o hospicjum?
Należy uzyskać referencje od znajomych osób, które korzystały z usług danego hospicjum, a także porozmawiać z osobami związanymi z tą dziedziną, takimi jak lekarze, pracownicy domów opieki, a nawet lokalnych szpitali. Można ich zapytać o doświadczenia z danym podmiotem i ich wrażenia. Menedżerowie opieki geriatrycznej mogą być doskonałym źródłem skierowań, ponieważ rutynowo wystawiają rekomendacje i otrzymują opinie od swoich pacjentów na temat rodzaju opieki, jaką otrzymują.
- Czy podmiot świadczący opiekę hospicyjną posiada akredytację?
Akredytacja nie jest oczywiście wymogiem, co oznacza, że nawet jeśli podmiot świadczący opiekę hospicyjną nie posiada akredytacji, nadal może być dobry, ale jeśli się na nią zdecyduje, działa to na jego korzyść. Akredytacja daje pewność, że osoba trzecia dokonała oceny działalności podmiotu świadczącego opiekę hospicyjną i stwierdziła, że jest on w stanie zapewnić określony standard opieki.
- Czy istnieją ograniczenia dotyczące leczenia?
Należy wiedzieć, czy osoba świadcząca opiekę hospicyjną, którą rozważamy, będzie w stanie kontynuować leczenie, które pacjent otrzymuje obecnie. Niektórzy świadczeniodawcy mogą nie być w stanie kontynuować leczenia, co może prowadzić do problemów. Dlatego najlepiej jest wiedzieć o tym wcześniej, aby móc rozważyć inne opcje.
- Jaka będzie rola rodziny?
Niektóre podmioty świadczące opiekę hospicyjną oczekują, że rodzina będzie odgrywać ważną rolę w opiece nad chorym, dlatego należy je znać z wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że jest się w stanie spełnić wymagania. Jeśli uważasz, że nie będziesz w stanie odegrać takiej roli, jakiej oczekują, możesz po prostu poszukać innej opcji.
- Czy można zaspokoić konkretne potrzeby?
Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące opieki nad pacjentem ze względu na jego specyficzne potrzeby lub stan, powinieneś porozmawiać o tym z hospicjum. Można omówić te wymagania i potrzeby, aby sprawdzić, czy hospicjum będzie w stanie je spełnić, czy też nie. Dobrze jest to zrobić przed podjęciem dalszych kroków, ponieważ może to oszczędzić kłopotów związanych ze zmianą usługodawcy w późniejszym czasie.
- Czy świadczone są jakieś dodatkowe usługi?
Istnieją pewne usługi, które mieszczą się w szarej strefie. Oznacza to, że mogą one nie być wymagane przez Medicare, ale mogą być bardzo pomocne w poprawie komfortu pacjenta. Na przykład chemioterapia lub naświetlania mogą być pomocne dla pacjentów chorych na raka, ponieważ mogą zmniejszyć rozmiar guza, a tym samym złagodzić niektóre dolegliwości bólowe. Nie wszyscy świadczeniodawcy opieki hospicyjnej mogą sobie na to pozwolić, dlatego trzeba ich odpowiednio poszukać i zapytać o rodzaj usług, które mogą świadczyć.
- Jak szybka jest reakcja na kryzys?
Należy znać średni czas reakcji pracownika hospicjum. Czy w razie potrzeby hospicjum będzie w stanie przyjechać w środku nocy, aby coś załatwić? Oczywiście chciałbyś mieć kogoś, kto będzie dostępny w razie potrzeby, więc musisz to wiedzieć wcześniej.
- W jaki sposób monitoruje się i mierzy jakość?
O ile nie szukasz wielu szczegółów technicznych, musisz wiedzieć dokładnie, w jaki sposób podmiot świadczący opiekę hospicyjną mierzy swoje wyniki, aby je poprawić.
- Czy istnieją możliwości opieki stacjonarnej?
Najlepszą rzeczą w opiece hospicyjnej jest to, że pacjenci mogą pozostać w domu i być otoczeni rodziną, a jednocześnie otrzymują najlepszą opiekę, jakiej potrzebują. Zdarzają się jednak sytuacje, w których muszą udać się do domy, które oferują zaawansowaną opiekę u schyłku życia w celu łagodzenia niektórych objawów lub zapewnienia rodzinie chwili wytchnienia. Ośrodki mogą się różnić, dlatego warto je najpierw odwiedzić, aby wiedzieć, czego się spodziewać.
Oprócz tych pytań należy również wziąć pod uwagę ogólne wrażenie, jakie odnosi się podczas pierwszego kontaktu z hospicjum. Zawsze ufaj swojemu instynktowi, a będziesz w stanie podjąć właściwą decyzję dla swoich bliskich.