Zepsuł Ci się aparat ortodontyczny, co teraz?

Nikt nigdy nie chce mieć do czynienia z uszkodzonym wspornika lub drutu, a to jest jeszcze gorzej, gdy dzieje się to, gdy jesteś z dala od domu i nie jest w stanie zobaczyć swój ortodonta. Ale nigdy nie bój się, są pewne rzeczy, które można zrobić na własną rękę, aby zmniejszyć ryzyko obrażeń i złagodzić ból lub dyskomfort, że może być do czynienia z powodu złamanych zamków lub drutów snapped. Bez względu na to, gdzie jesteś na świecie jednak, to jest krytyczne dla skuteczności leczenia ortodontycznego, jak również zmniejszenie ryzyka obrażeń, że kontakt z pilnym ortodontycznego biura natychmiast. Nawet jeśli nie jesteś w stanie przyjść do biura tego dnia, ortodonta będzie w stanie porozmawiać z Tobą przez właściwe kroki, które należy podjąć dla konkretnego problemu ortodontycznego. Jeśli potrzebujesz pilnej opieki ortodontycznej tak szybko, jak to możliwe. Nasi pracownicy są gotowi w każdej chwili rozwiązać Twój problem.

Jak dochodzi do poluzowania lub złamania zamków i drutów?

Złamane i poluzowane zamki lub druty to często występujący problem ortodontyczny. Istnieje wiele powody, dla których może dojść do uszkodzenia wspornika lub drutu. Należą do nich m.in:

Spożywanie niewłaściwych pokarmów. Wszystko, co jest chrupiące, gryzące, lepkie, twarde itp. może spowodować złamanie zamków lub drutów.

Wypadek lub uraz w obrębie jamy ustnej może spowodować uszkodzenie zarówno zębów, jak i aparatu ortodontycznego.

Szczotkowanie zębów w niewłaściwy sposób lub zbyt energicznie

Nieprawidłowe używanie wykałaczki lub szorstkie nitkowanie.

Zepsuł Ci się aparat ortodontyczny, co teraz?

Zachowaj spokój

Bez względu na to, w jaki sposób aparat ortodontyczny się „zepsuł”, pierwszą rzeczą, jaką robi wiele osób (zwłaszcza podczas wypadku lub urazu), jest panika. Jest to jednak ostatnia rzecz, jaką powinieneś zrobić. Zachowanie spokoju pomoże Ci właściwie ocenić szkody bez wpadania w panikę. Kolejna rada to „zachowaj spokój i działaj dalej”: Nie połykaj klamry, tzn. nie zaciskaj języka na uszkodzonym obszarze, co spowoduje tylko więcej problemów.

Oceniaj sytuację

Po chwili oddechu (lub, jeśli chodzi o dziecko, po udzieleniu mu pomocy w uspokojeniu się), należy ocenić sytuację.

Czy wspornik lub przewód jest poluzowany lub uszkodzony?

Na którym zębie lub zębach klamra jest luźna? Lub gdzie się zatrzasnął/ złamał?

Czy problem dotyczy tylko wspornika, tylko przewodu, czy obu?

Czy wbija się w dowolne miejsce w jamie ustnej i powoduje ból lub dyskomfort?

Czy znasz przyczynę poluzowania, złamania lub braku aparatu? Pomoże to Twojemu ortodoncie zrozumieć, co się stało, gdy będziesz umawiać się na wizytę.

Przyjrzyj się całej jamie ustnej i aparatowi ortodontycznemu. Czy jest coś jeszcze, na co należy zwrócić uwagę lub czym należy się zająć? Po dokonaniu oceny sytuacji należy skontaktować się z ortodontą. To prowadzi nas do następnego punktu.

Umów się na wizytę

Po dokonaniu oceny sytuacji należy skontaktować się z ortodontą . Nasz zespół może umówić się z Tobą na wizytę i pomóc Ci znaleźć sposób na zachowanie komfortu do dnia wizyty. W zależności od uszkodzenia, wizyta u ortodonty może potrwać kilka dni, chyba że jest to naprawdę nagły przypadek. W międzyczasie możemy udzielić Ci wskazówek, jak uniknąć dalszych uszkodzeń w jamie ustnej i w aparacie ortodontycznym. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zachować komfort:

Wosk ortodontyczny to Twój najlepszy przyjaciel. Każde miejsce, które jest kłujące lub wbijające się w skórę, można zakryć woskiem ortodontycznym.

● Przycinanie nadmiaru drutu. Jeżeli drut aparatu ortodontycznego uwiera Cię i jest go na tyle dużo, że uzasadnione jest jego odcięcie, poproś ortodontę o przycięcie nadmiaru drutu. Następnie pokryj go woskiem ortodontycznym.

Płucz usta słoną wodą. Regularnie płucz jamę ustną słoną wodą, aby wyleczyć wszelkie skaleczenia i owrzodzenia spowodowane przez druty lub zepsute zamki.

Unikaj pokarmów kruchych, kleistych i twardych. Wybieraj miękkie pokarmy, które są łatwe do przeżucia.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *